MLM JÖVEDELEM ADÓZÁSA

MLM jövedelem adózása A Multi Level Marketing adózása igen komoly adószakértői kérdés. Ezen túlmenően az MLM építése során számos jogi kérdés is felmerül, mi a szabályos, mi az ami törvényt sért. Ha szeretne tisztán látni, olvassa el a cikket.


Alapvető információk kezdő MLM építőknek

Ezt a levelet számos hatóság megkapta, 1,5 évbe telt, mire az állami felügyeleti szervek egymásra mutogatásai közepette kialakult az az összkép, amely alapján a www.mlmadozas.hu szakmai honlap létrejöhetett.

Tisztelt ........ Mérlegképes könyvelő végzettséggel rendelkezem, ennek ellenére tanácstalan vagyok az MLM más néven Network üzletek adózásával kapcsolatban. Nagyon sok különböző MLM üzlet webkonferenciáját néztem meg, az a benyomásom, hogy mindenhol tudatosan félrevezetik a hallgatókat. Sajnos ennek nagyon szomorú következményei vannak, lesznek a rengeteg kisnyugdíjasra, munkanélkülire, minimálbérből élőre, rokkantra, Gyesen Gyeden lévőre, stb. Magyarul pont azok az emberek számíthatnak a bírságokra, akik kínjukban fordulnak az MLM hálózatok felé, mert nincs elég jövedelmük. Ma tömegeknek képtelenség Magyarországon munkát, megélhetést találni, ezért ezek az emberek csapatostul esnek bele egy visszafordíthatatlan kelepcébe.  Adótartozás elől halálukig nincs menekvés a magyar törvények szerint, mivel az nem évül el.  Rossz esetben ugyan az a vége, mint a devizahiteleknek, elárverezik a fejük felől még az otthonukat is. Ennek ellenére kijelenthetem, hogy nem hibásak, mert a NAV nem tud felvilágosítást adni részükre. Többször voltam bent ügyfélszolgálaton személyesen, a pultnál ülők sem tudnak válaszolni, tegyem fel kérdéseim írásban. Próba képpen a személyes ügyfélszolgálatos kérdezést megtettem az ország több pontján, de sehol sem tudnak válaszolni. Sőt a 06-40-42-42-42 telefonszámon az ország bármely irányítószámát beüthetem, ott sem.  Ugyan a  http://www.nav.gov.hu/  weboldalon vannak iránymutatások az internetes értékesítéssel ( például  a „vaterás” értékesítéssel) kapcsolatban, az ott található leírások még szakember számára sem adnak választ a legegyszerűbb kérdésekre sem. Könyvelő iroda tulajdonosok is egyöntetűen elzárkóznak minden féle értelmezés elől. Így meggyőződésem, hogy a NAV részéről indokolt lenne, minden körülményre figyelemmel egy egységes iránymutatást közzétenni.  Ebben a levelemben összeállítok egy kérdés és szempont sorozatot, kérem, pontról pontra válaszolják meg, mert csak így lesz életszerű az, amit írnak. Már most külön kérem, hogy az egyes jogszabályokat ne csak egy paragrafusszámmal megjelöljék és közben azt írják, hogy ez szabályozza. Ez nem válasz! Végrehajtási útmutatást  kérek önöktől.  Tehát leírom a saját szakmai meglátásaimat, kérem teljes körű választ adjanak, hol jó, hol nem, mire nem gondoltam, stb.

1. Üzletszerű tevékenységnek minősül-e az MLM

Nem mindegy, hogy üzletszerűnek minősül-e az értékesítés, vagy sem, mert óriási a különbség a fizetendő adóteherben. Ha üzletszerű a tevékenység, akkor az így szerzett jövedelem után az önálló tevékenységből származó jövedelemre vonatkozó szabályok szerint kell adózni. Ebben az esetben nemcsak a személyi jövedelemadót, hanem a jövedelem 27 százalékának megfelelő egészségügyi hozzájárulást is kell fizetni. Ráadásul tetemes mulasztási és adóbírsággal, valamint késedelmi pótlékkal is sújtja az adóhatóság azokat a magánszemélyeket, akik megítélése szerint üzletszerűen végezték az  értékesítést 2012 évben. Network vagy más néven MLM  értékesítés esetén nehéz nem üzletszerű tevékenységről beszélni. Ezért nagyon hibás az a kialakult gyakorlat, amely szerint ezt az alapjaiban fontos kérdést, a hálózatépítők előadásaikban tudatosan átugorják. Sajnos a sok profi MLM építő szándékosan tévedésbe ejti ezzel a gyanútlan „hálózatépítő jelöltet”. Mivel tisztában van vele, hogy be sem lépne a jelölt, ha tudná, mekkora hálózatot kellene építenie, mekkora forgalmat kell majd produkálnia ahhoz, hogy megérje a kockázat az estleges sikertelenségre is gondolva.  De nagyon nagy probléma az is, hogy nem tisztázott, melyik az az időpont az, ahol a tevékenység ténylegesen üzletszerűnek minősül. Ugyan is az üzletszerű tevékenység megkezdése álláspontom szerint nem az első bevétel időpontjában van, ahogyan azt általánosságban hiszik az emberek.  Ezt a meglátásom azzal támasztom alá, hogy normál esetben, amikor az újságárus, egy tevékenységbe belekezd, előtte szerzi be az engedélyeket, nem utólag, amikor sikerült eladni az első újságját.  Vagy egyéni vállalkozó lesz, vagy céget alapít előtte. Ilyenkor normál vállalkozás esetében nem érdekli a  NAV-ot, hogy még 1 db újságot sem adott el. A szándék alapján mérlegel, amikor ellenőrzi az újságárust az utcán és ha  nincs vállalkozása, milliós bírsággal bünteti.  A lényeg az újságárus tevékenysége üzletszerű, hiszen jövedelemszerzésre irányul, kereskedelmi tevékenységet próbál végezni. De ugyan ez a helyzet egy hétköznapi szolgáltatónál vagy kisiparosnál is. Sőt a biztosítási ügynökök sem kivételek, azaz hiába biztosítási ügynök valaki, ha egy üzletet sem köt, attól még az előzetes engedélyezési, bejelentési és adófizetési kötelezettsége is fennáll.  Álláspontom szerint az MLM üzletek mindegyike ugyan így jövedelemszerzésre irányul.  Ebben a megvilágításban egy MLM üzletre sem tudom azt mondani, hogy azonnal el lehetne kezdeni, mindegyik vállalkozási státusz kötelezettséggel jár.

2. Kedvezmények

Az élet azonban ennél bonyolultabb. Ugyan is, ha bármilyen hölgy az internetes tájékoztató propaganda hatására beregisztrál valamelyik kozmetikai termékeket árusító MLM hálózatba és olcsóbban vásárol terméket saját magának, attól habár saját ajánlói linkje keletkezik a webirodában, nem biztos, hogy házalni szeretne vele. Felmerül a kérdés, ebben az esetben, amikor senkinek nem ajánlotta, hirdette, stb. csak kihasználta a kedvezményt, beállt-e a vállalkozói igazolvány kiváltásának vagy a cégalapításnak a kötelezettsége. Ugyanis az „üzletszerű tevékenység” folytatásának technikai és szerződéses feltételei fennállnak. Van saját ajánlói linkje, jutalékra jogosult, az MLM üzlet építésének igazából semmi akadálya. Sajnos az MLM cégeknek nem kötelessége azt kommunikálni, hogy ne regisztráljon, csak vásároljon.  Szakmai álláspontom szerint ez lenne a helyes eljárás, csak éppen nem kikényszeríthető. Ezért tudatlanságból tömegesen regisztrálnak a vásárlók a kedvezményekért.  Az MLM cégek ÁSZF részében mindig az van írva, mindenki a saját országának a jogszabályai szerint köteles végezni tevékenységét, ezzel ügyesen ki is bújtak a felelősség alól, ezt a regisztrációnál mindig mindenki elfogadja. De attól még a kérdés kérdés marad, a példánkban szereplő hölgy melyik pillanatban válik adóalannyá?

3. Befektetések

Vannak befektetés jellegű MLM hálózatok.  Ilyen például az http://www.emgoldex.com/ és http://goldlife9999.com  Közös jellemzőjük a befektetési arany értékesítése. Elvileg PSZÁF állásfoglalással rendelkeznek (nem láttam), mégis a józan ész azt diktálja, hogy a tagok tevékenysége itt is jövedelemszerzésre irányul. Hiszen jövedelmük valójában nem az arany árfolyam növekedéséből, hanem éppen ellenkezőleg, a csoport építéséből keletkezik. Amikor behozzák a maguk 2-2 kötelezően beszervezendő emberét, szó sem lehet arról, hogy ne végeztek volna jövedelemszerző céllal üzletszerű tevékenységet. Ezért szakmai megítélésem szerint, hiába tartják meg 1 éven túl az arany lapkájukat, a tevékenység megkezdésekor azonnal beáll a vállalkozói igazolvány vagy cégalapítási kényszer. Ezt a két céget azért hoztam példának, mert mind a kettő nagyon nagy magyarországi taglétszámmal rendelkezik.

4. Külföldről vagy belföldről származó jövedelem

A Goldlife  magyar tulajdonosai kiszervezték Szlovákiába az üzletet http://www.orsr.sk és így, mint külföldről származó jövedelem is értékelhető, álláspontom szerint tévesen, mégis a becsületességre törekvő jó szándékú polgáraink így vallanák be. A kérdés, külföldről származó jövedelem, vagy  befektetés és nem adózik, vagy vállalkozás a helyes megítélés?

5. Mi van ha kiderül, hogy a cég magyarnak tekinthető?

Meglátásom szerint a Goldlife tulajdonosai 6 hónapon túl Magyarországon végzik hálózatépítő tevékenységüket, webkonferenciákat, nyilvános előadásokat tartanak, ahol sok esetben jelen van az egyik alapító tulajdonos is. Tehát akár ez úgy is értelmezhető, hogy a magyar jogszabályoknak kellene megfelelniük, nincsenek kiküldetésben, stb. De ha nem személyesen tartják, hanem csak magyar tagok és nem minden konferencián vannak jelen a tulajdonosok, akkor is más a helyzet. Továbbá az MLM lényege éppen az, hogy a föld szinte összes országában végez (végezhetne) eladásokat, tehát a nemzetközi lehetőség miatt nem releváns, hogy az ügyfeleinek 90%-a magyar. Ennek az érvelésnek azonban ellent mond, hogy a tulajdonosok életvitel szerűen Győrben élnek. De még ez sem perdöntő, hiszen átjárhatnak a határmenti  szlovák cégszékhelyre dolgozni.  Itt a kérdés az, hogy bármilyen MLM üzletet építeni szándékozó embertől elvárható-e az a magatartás, hogy előtte leinformálja az adott céget, amivel kapcsolatba kerül. Ugyanis ha magyar MLM cégről van szó, akkor még az is előfordulhat, hogy bejelentés nélküli alkalmazotti jogviszony vagy megbízási szerződés jön, jött létre közöttük.

6. Alkalmazotti jogviszony vagy megbízási szerződés érvek

Ezt a Goldlife üzletre, de sok másik MLM-re is könnyen ki lehetne mondani, hogy a kettő fogalom közül valamelyik fenn áll rá.  Ugyanis az alkalmazotti jogviszony fő ismertetője, hogy az irányító feladatokat a cég végzi, az eszközöket ő biztosítja.  A megbízási szerződésnél pedig egy konkrét feladat ellátására jön létre a szerződés, esetünkben ez a reklám tevékenység. Nézzük meg, hogy egy klasszikus kisker-nagyker cég területi képviselőjének munkája miből áll.
- Felkutatja a lehetséges új megrendelőket.
- Szállítási időpontokról, fizetési feltételekről tájékoztatja az ügyfelet.
- Bemutatja a céget a potenciális vevőknek.
- Reklám és ügynöki tevékenységet végez.
- A cég internetes adatbázisát, szervereit (eszközeit) és árukészletét használja.
Felteszem a kérdést, nem ugyanezt csinálja egy MLM üzletet építő tag is? Beleszólhat az irányításba, árképzésbe, szállítási és fizetési feltételekbe, stb?   Egy valamiben különbözik csak a rugalmas munkaidő beosztásban dolgozó ügynök alkalmazottól, hogy a saját telefonját, gépjárművét veszi igénybe. De még ezt is ki lehet védeni. Hiszen ezt költségtérítés formájában rengeteg cég megtéríti. Pl. autóra kiküldetési rendelvényt írnak, tehát ettől még lehetne munkaviszony, vagy megbízási szerződés. Mindez azért fontos, mert most már azt a munkavállalót is százezres bírsággal sújtják, aki nem szándékosan, de belefut egy ilyen fekete foglalkoztatásba, nem csak a munkaadót büntetik.

7. Színlelt szerződés

Ezzel is kell foglalkozni. Az Art és a Ptk. is taglalja, hogy minden szerződést ( jogügyletet) úgy kell megítélni, hogy abból kiderüljön,  az milyen céllal köttetett meg. Tehát hiába szabályos formailag az adásvételi szerződés, attól még takarhat uzsora ügyletet.  Az Art.-re utalva a NAV határozatok ÁFA, VÁM és egyéb vonatkozásokban szokták ezt vizsgálni. Meglátásom szerint azonban az MLM üzletekkel kapcsolatban is nagyon sok tényező utal arra, hogy azok színlelt szerződések. Lássuk a már említett Goldlife és Emgoldex üzleteket. Egyértelmű, hogy a tevékenység minden tag részéről megköveteli a minimális szervezési munkát. A haszon nem árfolyam erősödésből, azaz befektetésből, hanem szervezési munkából keletkezik. Mi ez, ha nem színlelt szerződés, célja az adózási kedvezmények megszerzése. De ugyan ilyen rendszerben árulnak lakást, autót, stb.  http://www.nday.eu   a példa kedvéért.  Vajon az a magánszemély, aki bedől ezeknek az interneten fellelhető lehetőségeknek, igazságosan büntethető-e addig, amíg önök nem adnak egyértelmű válaszokat? Hol kezdődik az egyén felelőssége egy MLM üzlettel kapcsolatban? Regisztrálás pillanatában, vagy előtte? Esetleg ha befizet, és menet közben rájön, hogy átverték, de vissza nem kapja a pénzét, akkor mi van? Hiszen nem szervezte az üzletet, csak pár nappal később jött rá az igazságra. Büntetheti-e  a hatóság annak ellenére, hogy jövedelme nem volt belőle? Itt utalnék az első pontra. Minden MLM jövedelemszerzési céllal működik, tehát ebben a megvilágításban is nézni kell egyszerre.

8. Ha minden MLM vállalkozói igazolvány, vagy cégalapítási kényszert von maga után

Szegény GYED-en GYES-en  lévő anyukánk, megvette az MLM-ben árult kozmetikai szerét úgy, hogy regisztrált a rendszerbe, van ajánlói linkje. Ebben az esetben, hány hónapig veszti el a már felvett GYED-et, hiszen akkor azt vissza kell fizetni. De ugyan ez a helyzet a megváltozott munkaképességűek ellátásaival (2012-ben a rehabilitációs járadék) is, stb.  Láthatjuk, hogy számtalan továbbgyűrűző hatása van annak, hogy a NAV milyen válaszokat fog adni a feltett kérdéseimre. Ezért amnesztiát kellene kapnia az embereknek a múltra vonatkozóan, a NAV-nak törvényjavaslatot kellene benyújtania a megfelelő csatornákon keresztül.  Megítélésem szerint az átlagember nem hibás, mivel a NAV a mai napig nem készített ez ügyben egy átfogó, életszerű helyzetekre megírt összefoglaló anyagot.

9. Többes jogviszonyok

Ezzel koránt sincs vége. Amint valaki bármit vásárol valamilyen MLM üzlet termékéből, azonnal célpontjává válik az MLM üzletek garmadájának. Itt jön be az a képbe, hogy hány helyen tekinthető „fekete alkalmazottnak vagy megbízási szerződéssel dolgozónak” egyszerre egy adóalany.  Vagy másképp nézve, ebben az esetben már egyértelmű bizonyíték van rá, hogy több üzletet is épít jövedelemszerzési céllal és ezért vállalkozói igazolvány vagy cégalapítási kényszer terheli!  Ez is csak első hallásra igaz. Ugyanis életszerű, hogy a gyógyíthatatlan beteg az édesanya és ezért gyermeke minden követ megmozdít a gyógyulása érdekében. Tehát a leánya, beregisztrál 5-6 féle gyógytermékre, hátha attól rendbe jön a gyógyíthatatlan szülő.  Lesz 5-6 ajánlói linkje, miközben valójában semmilyen MLM üzletet sem épít, csak kidobja a pénzét a sok átverésre. De nem kell ennek ilyen durvának lennie, elég, ha a szépülésre vágyó asszonykánk több MLM cégtől is vásárol kozmetikumokat. Ugye, hogy az életszerű helyzetek adózási megítélése nem is olyan egyszerű?  Ezekben az élethelyzetekben egyértelmű, hogy még rejtett szándék sem volt a jövedelemszerzésre. Kérdésem. Fordított előjellel nem lehetne alkalmazni az Art. és Ptk. színlelt szerződésre vonatkozó szabályozását? Azaz vizsgálni, hogy a jogügylet valójában milyen céllal jött létre és kimondani jól körülhatárolva a vizsgálati szempontokat, mely esetekben nem mondható egy MLM vásárlás a fenti 8 pont egyikének sem? Ezzel az adóalany kikerülne a NAV bírságolási kényszere alól.

10. Többes jogviszonyok, különböző típusú üzletek esetén

Említettem, hogy az MLM üzlet vásárlóját elkezdik minden féle-fajta üzlettel kínálgatni. Tehát az is életszerű, hogy az, aki éppen az extra gyöngyházas körömlakkot és fiatalító krémet sózza 40 éves  elvált asszonyunk nyakába, közben elkottyintja, hogy képzeld a férjem befizetett a Goldlife befektetési üzletébe és 1 hét alatt keresett 100.000.-Ft-ot. Máris ott van az elvált szépülni és újra férjhez menni szándékozó asszonyunk a befektetésről szóló webkonferencián. Megszédül a számmisztikától, hiszen egyetemista lánya nagyon sokba kerül, jól jönne egy kis plusz pénz, meggondolatlanul befizet. Utána jön a fekete leves. Hiába szól ismerőseinek, kinevetik és senki sem lép alá. 1 hét után feladja a próbálkozást. Igaz nem minden nap próbálkozott, de 1 hétre rámondható, hogy jövedelemszerzési céllal felhívott 6 embert. Ha bevallja a történetet, mert asszonykánk alapjában véve becsületes, több százezres bírságra, stb. számíthat a NAV-tól, ha az 1. pontban leírt vállalkozói igazolvány kötelezettség fennállt. Kérdésem, lehetetlen ebben az esetben, ha mást nem az Art. azon rendelkezéseit alkalmazni, ahol arról írnak, hogy az eset összes körülményeit vizsgálva a bírság kiszabása mellőzhető, vagy nulla forintra mérsékelhető? Melyek azok a szempontok, ahol ez „automatikusan járhatna”. Egy ilyen iránymutatás szükséges, hogy az emberek ne kényszerüljenek hazugságba. Ugyanis ebben az esetben anyagi problémákkal sújtott asszonykánk ha enni akar adni gyermekének, kénytelen hazudni és azt mondani, hogy a befizetést követő napon rájött, hogy ebből komoly adózási gondjai lehetnek és azért nem építette, hogy ne legyen baja. Ugye érezzük a fonákságot, hogy maga a NAV alkalmazottja sem tudja a Goldlife üzlettel kapcsolatban mi a helyes értelmezés, de asszonykánk legyen minden adózási tudással felvértezett szalagmunkás. Ez a kilóg a lóláb, hogy hazudik, de belekényszerítem helyzet. Nem lehet célja egyetlen törvénynek sem az emberek becsületének a lerombolása. Se közvetlen se közvetve.

11. Többes jogviszonyok bizonyítottan hálózatépítéssel foglalkozó emberek esetén.

Életszerű, hogy a világ több ezer MLM üzlete közül többen is látnak az emberek fantáziát. Ezért ha belehabarodtak az MLM üzlet számmisztikájába, nincs számukra menekvés.  Sokuknak nem csak ezért, hanem  azért, mert viszi a devizahitel a fejük felől az otthonukat, nincs munkahelyük, rokkantak, elváltak, stb. Ha nem akarnak bankot rabolni, vagy állami gondozásba adni a gyermekeiket, hajléktalanná válni, csak ez marad számukra. Magyarországon nincs munkahely, nem tud mindenki külföldre költözni, ezt fel kell fogni a magyar törvények alkotóinak és alkalmazóinak egyaránt. Tehát amikor a NAV-tól azt kérdezem, hogyan kell az embereknek adózni az MLM üzletek után, nem az a szándékom, hogy bírságolási jogcímlistát készítsek a hatóság részére. Megoldást keresek úgy, hogy aki pénzt keres, az adózzon is, de a sikertelen 98% ne kerüljön bajba. Nyilvános nemzetközi és hazai statisztikák támasztják alá, hogy minden évben az emberek 96-98%-a sikertelen az MLM hálózatok építésében. Tehát itt vannak szerencsétlen szegény adóalanyaink. Belerakják utolsó 2-100.000.-Ft pénzüket az ilyen-olyan üzletekbe. Jó néhányat ingyen regisztrációval kezdenek, hiszen még 10$-juk sincs befizetni az indulásra. Tehát mindannyiukról bebizonyosodott, hogy üzletszerűen építettek hálózatot. Igen ám, de amit az egyikben nagy nehezen megkerestek, azt a másik próbálkozásuk beugrójában rendszerint elbukják. Kérdésem, ha nem minősítjük üzletszerű tevékenységnek próbálkozásaikat, milyen nyilvántartásokat kell vezetniük. Az SZJA bevallás egyéb jövedelem sora elméletileg alkalmas lehetne egy ilyen jövedelem feltüntetésére. A probléma itt az, hogy felfogható-e egy fogalomnak  a több féle MLM építés.  Hasonlat képpen. Cukorka boltom van. Árulok negrót, savanyú cukrot, zizit és üdítőt is. Attól még az összes termékem egy tevékenységhez kapcsolódik. Magyarul, ha az MLM építést, mint önálló fogalmat definiálom, akkor, mint egyéb jövedelem értelmezhető lenne, függetlenül attól, hogy milyen altípusból származik.  Ha megengedett lenne az összevonás, akik pénzt kerestek belőle boldogan bevallanák, mert van miből. Aki pedig bukott, vagy nullszaldós esetleg beírhatná a nullát. A legjobb az lenne, ha a jövőben az SZJA bevallásban lenne erre egy külön nevesített sor. Tehát most 2012 évre vonatkozóan mi a szabályos analitikai rend, ha valamelyik altevékenység mínuszos akkor az nulla és a pluszos teljes bevétele adóköteles-e az egyéb jövedelem soron, vagy az 1. pontban leírt értelmezésem nem lehet kikerülni.


12. Virtuális keresetek

Nem egy esetben, sőt szinte menetrendszerűen tűnnek el 3-6 hónap működés után az MLM cégek. A tagok addig csak webirodájukban látták fantom keresetüket. Természetesen a weblap többet nem elérhető, feljelentés esetén pedig a rendőrség eredménytelen záradékkal mindig lezárja ezeket az ügyeket.  Ha az SZJA bevallás miatt bizonylatolási kényszer terheli őket, a bankkivonaton kívül nem tudnak mást elővenni, amivel igazolni tudnák a kiadásaikat. De a való életben ez is problémát okoz, hiszen az adóalanyok nem mindegyike rendelkezik dombornyomott bankkártyával, azaz nem tudnak interneten keresztül fizetni. Használják valamilyen rokon-barát bankszámláját fizetésre és a dollár forint értékét odaadják számukra készpénzben. Magyarul az így keletkezett bizonylat nem elszámolható. Továbbá az is probléma, hogy minden MLM-ben van valamilyen termék, vagy szolgáltatás, amit megvásárol a tag. Ezért nem piramis játék. Tehát még az így átutalt pénz sem teljes egészében költség, azt meg kell osztani. Kérdésem, egy bedőlt hálózat esetében elég-e tanúkkal igazolt nyilatkozat arról, mennyi volt a költség és mennyi a termék vagy szolgáltatás hányad, illetve az, hogy a rokon-barát bankszámlájáról átutalt pénz hová ment, miért.

13. Többes kereset élő cégeknél

Tegyük fel, minden cég tiszta, fizet rendesen. Amikor az SZJA bevallásban számoljuk el a keresetet, problémát okoz az időbeli elhatárolás. A kiadás 2011-ben keletkezett,  a hálózatépítő munkát is 2011 karácsonya előtt végezte a tag, hiszen akkor adta el a rengeteg kozmetikumot. Az elszámolás viszont január hónapban történt meg, tehát a kifizetés, a pénz beérkezése 2012 év.  Melyik évet terheli a költség és melyiket a bevétel. Ugyan ez a helyzet fenn fog állni 2012 és 2013-as évek esetében is.  Meglátásom szerint, ha SZJA-ról beszélünk a helyes mód a pénzforgalmi szemlélet szerinti adózás, de megerősítést kérek.

14. Utalvány, kupon,  árengedmény, tagdíj, rendszerhasználati díj

Egyes MLM cégekben tagdíjat vagy rendszerhasználati díjat fizetnek az emberek. Jutalékaikat utalvány, kupon formájában, vagy valamilyen árengedmény formájában kapják meg. Például http://www.mlmkartya.com/ vagy http://www.magyarkedvezmenykartya.hu vagy http://www.lyoness.net/hu/ vagy http://carpathiancard.eu/  Ez azért érdekes, mert elvileg a TESCO, ALDI, stb. is klubkártyára, stb. ad valamilyen engedményt. Ezekben az esetekben, az árengedmény, vagy az 500.-Ft-os Tesco utalvány nem számít bele az SZJA alapba. MLM cégeknél ez kedvezményes nyaralás, éttermi szolgáltatás, stb. formájában valósul meg. A számviteli törvény nem zárja ki az utólagos árengedmény adását. Tehát ha az MLM partnercég kiállítana egy jóváíró számlát, vagy az eredeti vásárlási bizonylaton feltüntetné a kártyakedvezmény mértékét,  akkor az ilyen jövedelem adómentes lenne.  Bár megjegyzem, tudomásom szerint legtöbb esetben nem ez történik meg. Ezzel szemben a valóságban az így megszerzett kedvezményeket összesítik és az MLM hálózatot építő kedvezménykártya kibocsátó  cégeknek utalják vissza a pénzt szétosztásra. Na itt van a kutya elásva. 1 nap alatt behozta a magánszemély az ismerőseit a rendszerbe, hiszen csak küldött egy emailt, nézd meg mit találtam felkiáltással. Utána többet nem foglalkozott vele, hiszen jaj de jó, mindenkinek van autója, ha tankolnak, lesz belőle pénzem. A hálózatépítő szándék itt egyértelmű, tehát vállalkozói státusz köteles, egyenes következmény a tetemes adóbírság. Azonban vannak MLM hálózatok, ahol tényleg azonnal megkapják a kuncsaftok az árengedményt. Ezek jellemzően a kuponos üzletek. Itt az, aki csak a kedvezményt vette igénybe, nem szervezett be senkit, tekinthető-e  adóalanynak?  Ő csak a kedvezményért fizette  be a tagdíjat, ami rendszerhasználati díjként van egyes esetekben megfogalmazva. A lényeg azonban mindkét esetben ugyan az. Egy szolgáltatásért fizetett, a szándéka nem az MLM építésre irányult. Tehát ha ez nem adóköteles, akkor be sem kell vallani. Jól értelmezem?  Ez az értelmezés azonban figyelmen kívül hagyja az előző pontokban leírtakat, azaz nem foglalkozik azzal, hogy lehetősége lett volna hálózatot építenie.

15. Szervezési kényszer nélküli MLM cégek

Még mindig van variációs lehetőség.  Ugyanis  az MLM-ek közül sokban a mátrixok időrendi belépési sorrend alapján épülnek.  Természetesen valamilyen formában jutalmazzák a hálózatépítőket. Na itt a bibi. Ugyanis az a tag, aki belépett és egy embert sem hozott a hálózatba, de ettől még jutalékra jogosult, tekinthető-e hálózatépítőnek vagy sem. Jól gondoljuk meg, hiszen ez lehet egy kuponkibocsájtó MLM cég is! Egyáltalán milyen jövedelme keletkezik és milyen adóévben. Ugyanis lehet, hogy 1-2 centeket kap csak a hálózatból, ami miatt 2-3 év is eltelik, mire 20$ kivehető pénzösszeget eléri, ugyanis az ÁSZF szerint van minimális határa a kifizetéseknek.  Tehát itt is a pénzforgalmi szemlélet lenne az indokolt, de ez nem biztos, hogy a NAV álláspontja is egyben.  Tehát ismételten előkerül az a probléma, hogyan határozom meg azt, mikortól számít valaki egyáltalán üzletszerű tevékenységet folytató adóalanynak, függetlenül attól, hogy vállalkozóként, SZJA egyéb jövedelemként, vagy önálló jövedelem szerint adózik. Megjegyzem az elmúlt években sokan egyik módszer szerint sem adóztak, hanem külföldről származó jövedelemként vallották be az SZJA bevallásokban jövedelmüket.  Sajnos ezzel kábítják a mai napig az embereket, pedig ez meglátásom szerint a legrosszabb értelmezése az MLM jövedelmeknek, mert csak 1 szempontot vesz figyelembe.

16. Szervezési kényszer nélküli hálózatok, ha nem keletkezik jövedelem.

Itt is az 1.pontban megfogalmazott probléma áll fenn. Ezek az üzletek jellemzően Forex üzletek, vagy valamilyen más magas kockázatú befektetésekhez kapcsolódó üzletek. A belépők ezáltal eleve arra spekulálnak, hogy sikeresek lesznek, másodlagos, hogy van-e mellette  MLM üzlet vagy sem. Az is jellemző, hogy az emberek 99%-a itt elbukja a pénzét.  Tehát itt is a szándék az, ami értékelhető, azaz a jogügylet Art. és Ptk. szerint milyen célból jött létre, a forma másodlagos.  Nyugodt szívvel kijelenthető, hogy aki milliókat is elbukik, nem a 10-20$ jutalékra hajtott, amikor megbeszélte ismerősével, hogy éppen most hol, hogyan „tőzsdézik”. Tehát meglátásom szerint, ha a magyar törvények szerint nem nyitott értékpapír számlát és nem az SZJA bevallás releváns sorában  tudja tevékenységét megjelölni, attól a tevékenységét még jövedelem szerzési céllal végezte. A kérdés nem az, hogy adózzon vagy sem, hanem hogy azt milyen jogcímen köteles megtenni ebben az esetben? Ilyen esetben egyáltalán MLM üzleti tevékenységnek tekinthető-e a magatartása?  Tehát az MLM üzlet építés, mint önálló fogalom pontosítása ebben a megvilágításban is fontos lenne, nem csak a 11.pontban leírtak miatt.

17. Ingyenes szolgáltatást igénybevevő személyek adózása.

Nagyon sok MLM hálózat ingyenesen enged regisztrálni, majd később van lehetőség fizetős taggá válni. Értelemszerű, hogy csak az válik fizetőssé, aki pénzt szeretne keresni vele. Igen ám, de ez sokszor csak abban merül ki, hogy hozzon még 3 új fizetős felhasználót és akkor ingyen használhatja a rendszert, amíg behozottjai fizetnek. Egyértelmű, hogy abban a 2-3 napban, amíg behozza az embereit, ügynöki (munkaviszony vagy megbízási szerződés) vagy vállalkozói tevékenységet végzett. Ha nem így értékeljük, hanem utólagos árengedménynek, akkor sem járunk jobban, hiszen a 100% árengedmény adózási szempontból nem létezik. Aki kapja annak ez térítés nélküli átadás és rendkívüli jövedelem. Tehát itt azonnal kérdéses ez hány forinttól adóköteles, mit fizet, hol vallja be, stb. Tehát itt is kérdéses milyen szempontok alapján állapítható meg az önálló tevékenység fogalma?

18. Divatos átverés-e a „reklámtevékenység”

A rutinos hálózatépítők azt állítják, hogy ők csak reklámtevékenységet végeznek. Mindezt még a NAV honlapján elérhető információk alapján néhány esetben jogosan is teszik, de meggyőződésem, hogy a fentiekben leírtak miatt ez a fajta megközelítés eredendően hibás. Hibás azért, mert a reklám tevékenység is önálló tevékenység, senkinek nem jut eszébe, hogy a marketing tevékenységet szervező cégeket ne adóztassa, ha azok nem MLM vállalkozások. Tehát ha ez egy kibúvó, akkor kérem felsorolni azokat a kritériumokat, amelyek együttes megléte esetén a magánszemély tevékenysége csak adómentes reklámtevékenységnek minősül. A NAV honlapján elérhető PTC üzletekkel kapcsolatos értelmezés nem ad ebben a tekintetben egyértelmű választ az összes MLM üzletre vonatkozóan. Sőt meg merem kockáztatni, hogy maga a jogértelmezés is hibás, hiszen pont a lényeget hagyja figyelmen kívül, ugyanis nem létezik olyan PTC üzlet, ami nem MLM.

19. Devizahitelesek átverésére szakosodott üzletek, vagy valóban MLM üzletek?

Vannak 100% magyar érdekeltségű cégek, akik nagy valószínűséggel a tudatos tévedésbe ejtés eszközével élnek.  Ilyen például az Angliába bejegyzett https://www.fren-system.co.uk/ vállalkozás. Tudomásom szerint, már magyar vállalatot is alapított, de a webkonferenciája alapján kilóg a lóláb, hogy becsapja a regisztrálókat. Indoklásom. A jelzett konstrukció a földhivatali bejegyzésre vonatkozó szabályokat figyelmen kívül hagyja. Tulajdonjog bejegyzés ügyvédi ellenjegyzéshez kötött és 30 napon belül szabályosan mindig meg kellene történnie, azaz havonta.  Ez minden esetben tetemes illetékkel is járna. Ugyan ez a probléma a http://www.rent2own.gondoskodj.com weboldallal kapcsolatban is. Igaz, mindkét rendszer képviselői védekezhetnek utólag azzal, hogy nem csak Magyarországon lehet ingatlant vásárolni, hanem olyan országokban, ahol azt a földhivatali szabályozás ilyen formában megengedi.  Esetünkben az a kérdés, hogy a szerencsétlen devizahiteles, aki már úgyis a hajléktalanság határán táncol és beregisztrál bármelyik MLM hálózatba ingyen, de nem kötött üzletet, hanem villámgyorsan otthagyja őket, meddig volt tekinthető adóalanynak?  Ugyanis az első rendszer elvileg kényszerített mátrix, amiben még embereket sem kell csatlakoztatnia kötelező jelleggel az üzlethez. Azaz a szöveg itt is a „reklámtevékenység”. De az is életszerű, hogy két devizahiteles spontán beszélget és beregisztrál a másik is. Ebben az esetben szintén előkerül a probléma, hogy melyik időponttól lehet szándékos, üzletszerű hálózatépítő tevékenységről beszélni? Nyilván való, hogy szegény emberünknek fogalma sem volt milyen veszélyek fenyegetik, amikor jóhiszeműen beregisztrált, csak az utolsó szalmaszálba kapaszkodott.

20. Nyilvánvalóan felhasználhatatlan termékekre, szolgáltatásokra épülő üzletek megítélése.

Ezeknek az üzleteknek közös jellemzője, hogy kiemel egy olyan előnyt, ami első hallásra mindenki számára a kihagyhatatlan kategóriát jelenti.  Ilyen például a www.free-energy-program.hu.  Azonban itt azonnal egy nagyon nagy csapdába esik a kíváncsi érdeklődő. Mint jól látható, a belépő felület úgy van kialakítva, hogy azonnal regisztrál a rendszerbe, máskülönben el sem éri a kívánt információt. Ezáltal azonnal egy MLM hálózat tagjává válik. Pedig lehet, hogy csak a google kereső dobta fel neki az oldalt. SOS meg kell válaszolnia a NAV-nak, mitől vált itt adóalannyá emberünk?! Jól látható, hogy tudatában sincs annak, mit tett. Az 1. pontunk szerinti értelmezés szerint a NAV megbírságolhatja!  Sőt tovább megyek, emberünk nagy valószínűséggel járhat úgy, hogy elolvasta, de nem érdekelte, ezért ténylegesen elfelejti, hogy valaha is járt ezen az oldalon. Esetleg fel sem fogja mi is az az MLM vagy ha felfogja, élből lepattan az oldalról úgy, ahogy azt az emberek 90%-a teszi. Ismételten felteszem a kérdést, melyik az az időpont ahol az üzletszerű tevékenység jogállása bekövetkezik? Nem jogos  a 9. pontban leírt véleményem?  Fordított előjellel nem lehetne alkalmazni az Art. és Ptk. színlelt szerződésre vonatkozó szabályozását? Azaz vizsgálni, hogy a jogügylet valójában milyen céllal jött létre és kimondani jól körülhatárolva a vizsgálati szempontokat, mely esetekben nem mondható egy MLM vásárlás vagy  regisztráció a fenti pontok egyikének sem? Ezzel az adóalany kikerülne a NAV bírságolási kényszere alól.

De itt egy másik nagyon súlyos megtévesztés is fenn áll. Áram megtakarítással érvelnek és számmisztikáznak azzal, hogy mennyi idő alatt térül meg a beruházás. A probléma az, hogy nagy valószínűséggel „elfelejtették” bekalkulálni a költségek közé, hogy az áram visszatáplálásáért az EON hálózatába rendszerhasználati díjat kell fizetni. Ez Magyarországon olyan magas, hogy ezért nem látunk áramtermelő napkollektorokat, csak hőcserélő elven működőket fűtésre. Erre a honlap látogatója könnyen rájöhet, esze ágában sem lesz soha, taggá válni, stb. Nyilván való, hogy nem hibáztatható azért, mert megnézett egy honlapot. Tehát a bírság kiszabásának mellőzését meg lehetne tenni azért is, mert erre az eset összes körülményét mérlegelve a törvények szerint  lehetőség van. Tehát ismételten kérek egy taxatív felsorolást, mely körülményeknek kell teljesülni ahhoz, hogy nyugodtan aludjon ma Magyarországon egy állampolgár. Ha ezt nem teszik, egy honlapot is veszélyes megnézni. Itt visszautalok arra, hogy szélsőséges esetben akár hajléktalanná is válhat az illető, ahogy azt az 1. pontban már egyszer leírtam. Az adóalanyoknak az adótartozás (bírság is az) elől halálukig nincs menekvés a magyar törvények szerint, mivel az nem évül el. Ugyanis az APEH végrehajtási ügyintézője végzi a munkáját, időről időre végrehajt valamilyen végrehajtási cselekményt, például küld egy levelet és máris újraindul az 5 év elévülési idő.  Így rossz esetben ugyan az a vége, mint a devizahiteleknek, elárverezik a fejük felől még az otthonukat is.

21. Közösségi oldalak behúzással

Amint már az előbbi példa is megmutatta, könnyen eshetünk tudtunkon kívül csapdahelyzetbe. http://legjobbmunka.hu vegyük alapul ezt a weblapot. Elfogadja a 40€ értékű ajándékot, beregisztrál és a közösségen belüli vásárlásból fog elvileg részesedni.  Klasszikus MLM 1 napra teljes bizonyossággal megállapítható a személyes közreműködés és a jövedelemszerzési céllal végzett  tevékenység. Ha csak 1 olyan embernek is megmutatta, aki beregisztrált, nem tud kibújni a felelősség alól. Itt sem releváns, hogy valójában sosem épül meg alatta a megfelelő mennyiségű emberből hálózat, azaz nem is lesz felhasználható jövedelme sosem. Bonyolítja a helyzetet, hogy ha nem is próbál meg soha egyetlen embert sem beszervezni, akkor az MLM regisztrációja a kozmetikai termékek esetéhez hasonlóan, milyen megítélés alá esik. Ő csak a 40€ kedvezmény igénybevétele miatt regisztrált. Itt ugyan az a helyzet, mint a kuponos üzleteknél lásd kuponos üzletek megítélésénél jelentkező problémákat.

22. Közösségi oldalak

A közösségi oldalak a legjobb példák. http://sitetalk.com ez az üzlet Magyarországon több ezres regisztrálttal rendelkezik. A probléma az, hogy a felhasználók tömkelege csak csevegésre, kapcsolattartásra használja, pedig ez is MLM. Itt is vannak közösségi vásárlások, jutalék visszaosztások, stb. Beregisztrál a 18 éves egyetemista, aztán azért mert hasonlóan a facebookhoz használja, adóbírságot fog fizetni? Csak azért mert lehetősége lett volna vele pénzt keresni? Nem nevetséges ebben a megközelítésben az 1.pont szerinti merev bírságolási kényszer?  Felteszem a kérdést Önöknek. Ugye önök családos emberek, nem ellenőrzik gyermekeiket a nap 24 órájában, mit csinálnak? Mit tennének, ha 6 év múlva a NAV megbírságolná gyermeküket? 5 adóév ugye a gyakorlatban 6 naptári évet jelent ellenőrzési szempontból!  Mekkora lenne egy ilyen bírság összege, késedelmi kamatokkal, stb.?  Igenis szükséges és jogos igény, hogy taxatív felsorolást tegyenek közzé a NAV honlapján az adózók részére és a szabályozás megszületése előtti időszakra vonatkozóan amnesztiát kell hirdetni. Ha a milliárdos adócsalóknak, akik kimenekítették az országból a pénzt, adnak ilyen amnesztiát csak azért, hogy visszahozzák a pénz egy részét, az a minimum, hogy ártatlan emberek tömkelegét ne döntsék nyomorba!

23. Amikor a honlap szövegezése félrevezető

Ha http://www.pandastart.com honlapot megnézik, megláthatják, hogy az adójogszabályokban járatlan ember, gyors döntéssel valószínűleg beregisztrál. Még akkor is, ha gondol az adózásra, előtte elolvassa az ÁSZF-et.  Az ÁSZF 5. pontja alapján tisztában van vele, hogy majd számlaadási kötelezettsége lesz. Csak eggyel nincsen tisztában, melyik időpontban keletkezett neki, a vállalkozói igazolvány kiváltásának kényszere. Tehát jóhiszemű, jogkövető magatartásra való törekvése vélelmezhető, mégis jogszerűen bírságolható. Ismételten előkerül a többi MLM üzlet kapcsán is jelzett 1. pontban megfogalmazott problémakör. Megjegyzem, ebben az esetben a honlap készítője a probléma ellenére még alaposnak is nevezhető.  De itt is ugyan az a helyzet, mint a többi üzletnél, mi van akkor, ha csak az abszolút kezdők részére könnyen használható ingyen weblapsablont kívánta használni a regisztráló?  Nem szervezett be senkit! Mindig ugyanoda lyukadunk ki. A józan ítélőképesség azt diktálja, hogy ez az ember nem adócsaló.

24. Kevert típusú üzletek

A közösségi oldalak erre a legjobb példák.  Ugyan azokat a tagokat több féle képpen is belerakják ilyen-olyan jutalékalapokat képező mátrixokba. A bent lévők azt sem tudják ki, mikor, hogyan kaphat jutalékot utánuk. A tagok túlnyomó többsége csak örül az ingyenes levelező rendszernek, chat falnak, stb. Eszük ágában sincs azzal foglalkozni, hogy éppen rajtuk keresztül vegyenek pulóvert az ismerősei, menjenek nyaralni és hasonlók. Magyarul hónapokig meg sem nézik a webáruházakat, stb. Aztán 1 év múlva egy barát barátjának a barátja keres valamit és benéz a közösségi oldal webáruházába is. Megtalálja, micsoda mázli, vásárolt! Na itt keletkezik a probléma. Ebből a vásárlásból van jutalék. Mondjuk 3$. Látható a webirodában, hogy a chetelő diákunknak van valami jövedelme, de elkölteni nem tudja, hiszen minimum kivét 20$. Kérdés adójogi szempontból ilyenkor adóalannyá vált –e a 3$ miatt. Üzletszerű tevékenység eredménye-e ez a jutalék, stb.  Látható, ez is egyszerű, hétköznapi életből vett példa. Egyetemistánk az életben nem gondolt hálózatépítésre, sőt ha meghallotta azt a szót, hogy MLM, kirázta a hideg, mert a szülei szomszédja állandóan Amway dolgokkal fárasztotta őket és muszáj volt a jószomszédi viszony miatt meghallgatni őket. Hölgyeim-uraim, kedves jogalkotók és alkalmazók. Kérem önöket, szabályozásaikat és első sorban a levelem nyomán elkészülő állásfoglalásukat a való élethez igazítsák. Köszönöm.

25. Penny aukciós oldalak

Itt még mindig nincs vége a vétlen adóalannyá válási dömpingnek. Ugyanis nagyon divatosak a licitoldalak. Ezeken töredék áron lehet vadonat új termékeket vásárolni. Általában úgy vannak megkombinálva a reklámok, hogy a regisztrációval együtt MLM tagokká is válnak vagy válhatnak a résztvevők.

http://www.dublinetwork.com vagy http://www.bidxcel.com ugyanilyen magyar oldal http://www.eharex.com. Meggyőződésem, hogy egy pillanatnyi meggondolatlanságért nem lehet emberek tízezreit sakkban tartani. Ugyanis, ha nem csináltak soha semmit, attól papíron építhették volna az MLM-eket. Ha hozzá vesszük, hogy ez az 1. pont szerint a minimálbér és járulékai megfizetésével járna együtt HAVONTA AMÍG NEM TÖRLIK A RENDSZERBŐL, akkor nem utópia, hogy tömegesen lehetne elárverezni az emberek otthonait. Az, hogy ez valóban nem utópia, bizonyítja, hogy a Baranya Megyei APEH (NAV) legfelsőbb bíróság előtt nyert már pert MLM ügyből kifolyólag, az előző 5 évben végzett időszakra tett ellenőrzései nyomán. Én olvastam egy cikket, ami ezzel foglalkozott és a Baranya Megyei APEH-en kívül a Fővárosi Törvényszéket is megemlítette, hogy az hozott az adóalany kárára hasonló elmarasztaló ítéletet. Azóta tudatosan kerestem azt az MLM rendszert, ahol a nyilvános előadásokon érdemben foglalkoznak az adózási kérdéssel. Sajnos megbízható információt sehol sem kaptam, utána kezdtem el gondolkodni az összefüggéseken. Azzal kezdtem a levelem, hogy nagyon sok különböző MLM üzlet webkonferenciáját megnéztem, az a benyomásom, hogy mindenhol tudatosan félrevezetik a hallgatókat. Tehát ismétlem, igazából egyet sem találtam, ahol ezt a kérdést felelősséggel kitárgyalnák. Valójában ha meggondoljuk azért sem, mert a levelemben leírtak alapján lehetetlen jól válaszolni a kérdésekre.

26. Devizahitelesekre szakosodott vállalkozások

A 19. pontban már írtam róla. Sajnos már ez is megjelent a palettán. Hab a tortán, hiszen aki az utcára kerül, belekapaszkodik minden szalmaszálba. Azonnal regisztrál bármibe, ami megmentheti az éhenhalástól illetve a hajléktalan léttől. Nem kommentálom egyiket sem. A lényeg a magyar földhivatali bejegyzési szabályok alapján mind a két rendszer életképtelen. Igaz vásárolhatnának bárhol a világon ingatlant ezekkel a rendszerekkel, de valójában még az utolsó utáni bőrt is lenyúzzák szegény családokról. A beregisztrálók azt hiszik, hogy Magyarországon tudnak így ingatlant vásárolni. Tehát magát az MLM cégeket nehéz megfogni, de mint példa, mindkettő jó, hogyan lehet élethossziglan tartó adótartozást összeszedni. https://www.fren-system.co.uk és http://www.rent2own.gondoskodj.com.  Megjegyzem, mindkettő cégnél több ügyvéd gondolkodik, hogyan lehet tisztára mosni a dolgokat és nyár eleje óta, amikor megnéztem őket, valószínűleg finomodtak az átvágási technikáik, de a földhivatali anomáliát lehetetlen kiküszöbölniük. Uraim, ne az emberekkel toljanak ki, nem tehetnek róla, hogy ma Magyarországon ez a helyzet. Megoldást és iránymutatást, részletes végrehajtási szabályzatot kell Önöknek készíteni, hogy egyértelmű, 8 általános iskolával is érthető legyen, MLM építéskor, mikor (melyik pillanatban) lesz valaki adóalany úgy, hogy vállalkozói igazolvány vagy cégalapítási kényszer terheli. Illetve melyek azok az üzletek, amelyeket az SZJA bevallás külföldről származó jövedelem sorában és melyek azok az üzletek amelyeket az egyéb jövedelem és melyek azok, amelyeket az önálló jövedelem sorban kell bevallaniuk. Taxatív felsorolás szükséges!

27. Társadalombiztosítási szempontok

Néhány helyen megemlítettem, milyen összetett következményei vannak egy-egy jogértelmezési verziónak. Ezért kérem, hogy a társadalombiztosítási kihatásokat is az összes kérdésem megválaszolása közben vizsgálják meg és írják le. Így különösen a következő szempontokat vizsgálják.
GYES-GYED, rokkant és rehab-járadékos, szociális járadékos, munkanélküli ellátásban részesülő személy, öregségi és korengedményes nyugdíjas. Főállású és másodállású egyéni vállalkozó. Főállású alkalmazott, másodállású alkalmazott.

Tudom, hogy beadványommal alaposan feladtam a leckét, de valakinek meg kellett írni ezt a levelet, mert ma Magyarországon csak az MLM az egyedüli realitás a plusz jövedelemre, de pont itt van akkora jogbizonytalanság, hogy az már egyenesen kétségbeejtő annak, aki egy picit is próbál jogkövető magatartást tanúsítani. Remélem nem 30 naponként fognak ügyintézési határidőt módosítani, hanem ha nem ismerik a válaszokat, azonnal a NAV jogegységi határozatokat hozó szervéhez vagy a Pénzügyminisztérium megfelelő helyére, stb. továbbítják levelem.

Ez a levél tényleg alaposan feladta a leckét a levelet értelmező hatóságoknak. Úgy dobálták egymás között a labdát ide-oda, mint ha forró tűzgolyó égetné a kezüket. Valahogy az ellenőrző hatóságok a hatáskörükbe tartozó részeket "nem vették észre", csak szabadulni akartak a probléma alól, de nem tudtak. A végzéseikre írt válasz levelek alapján kénytelenek voltak érdemben foglalkozni a felvetett problémákkal. Sok-sok hónap telt így el, mire tisztázódtak a kérdések.

Az is jellemző, hogy a HVG csoport az adózona.hu honlapon engedély nélkül közzétette a levelet, annak ellenére hogy a feltett kérdéseket nem válaszolta meg. A szerzői jogok megsértésére írt figyelmeztetésre vette le a cikkek közül, de a linket eltárolta a Google kereső szoftvere. Ma is ez a link az első a Google találati listáján akkor, ha az mlm adózására keresünk rá. A Magyarország legtekintélyesebb kiadója kihasználva ezt a helyzetet, az adózona.hu honlap egy másik cikkét rakta be a link mögé, így növelve saját olvasottságát.

Tehát ez a "botrányos levél" levél indította el a munkát és a tanulságok összefoglalására készült el egy hatósági állásfoglalásokon alapuló (NAV, PSZÁF,GVH, Rendőrség, Ügyészség, stb.) hiteles honlap. Jellemző rá, hogy 1,5 évbe került a rengeteg kérdés megválaszoltatása a hatóságokkal. Természetesen közben egyre csak szaporodtak a kérdések és a problémás, megvizsgálandó területek, helyzetek is.

A http://www.mlmadozas.hu weboldalról.

Ez az oldal elsősorban a kifejezetten kezdő, hétköznapi embereknek szól, de pont az alapossága miatt hasznára válik a profi hálózatépítőknek is. Segít felismerni, hogy melyek azok a hálózatok, amelyekben nincs valós szolgáltatás vagy termék. Megóvja a hálózatépítésben járatlan érdeklődőt attól, hogy nagy valószínűséggel csak kidobja a pénzét. Nem talál fel semmi újat, hanem rendszerezi az interneten már szabadon elérhető információkat és tapasztalatokat. Segít meghatározni, milyen adójogszabályoknak kell megfelelni. Bemutatja azokat a csúsztatásokat, amelyeket az induló hálózatok rutin szerűen alkalmaznak a "robbanás szerű" növekedés reményében. Felhívja azokra a rejtett költségekre a figyelmet, amelyekről az előadásokon bölcsen hallgatnak. Nem lejáratja az MLM, más néven Network rendszereket, hanem eligazítást nyújt a variációk sokféleségében. Így kívánja megalapozni a tudatos döntés előkészítését. Bemutatja az egyes rendszerek előnyeit és hátrányait is.

Mivel sokszor előfordul, hogy jogi aggályok merülnek fel a szervezők tevékenységével szemben, ezért ismerteti a gyakori problémákat. Azonban hangsúlyozza, minden esetben egyedileg kell értékelni a körülményeket. A kitartó levelezések következtében azonban ma már vannak irányadó PSZÁF, NAV (régi nevén APEH) állásfoglalások, amelyek támpontot adnak, adhatnak. Így az új hálózatépítő jelölt, leküzdheti jogos gátlásait az indulással kapcsolatban. Hittel és meggyőződéssel fogja vallani, hogy "jókor jó helyen van".

A honlap szerkesztése közben azonnal az is nyilvánvalóvá vált, hogy ez még mindig kevés a kezdő hálózatépítők számára, mert itt kezdődik a további oktató munka. Könnyen belátható, hogy egy kezdő hálózatépítőnek az induláskor bizony kőkeményen kell dolgozni, de nem mindegy hogy hogyan. Táskás ügynök módjára, - ha kidobnak az ajtón, bemászok az ablakon mentalitással - vagy alapvető emberi normák szerint.

A honlap ezért megválaszolja a kezdő hálózatépítő hétköznapi problémáját, hogyan küzdje le az MLM építéssel kapcsolatos előítéleteket. Hogyan szerezzen új belépőket, ha már elfogytak a barátok ismerősök, stb. Mindezekre a kérdésekre kiváló oktató anyagok állnak az olvasó rendelkezésre.

A honlap szerkesztőgárdája abból indult ki, hogy nincs rosszabb, mint ha egy tehetséges hálózatépítő elbukik. Elbukik, mert elköveti azokat a hibákat, amiket egy jó szponzor elvileg nem hagyhatna, hogy megtörténjen. De ez csak elvileg igaz! A valóságban azonban súlyos a probléma, hogy idő hiányában egyetlen hálózatépítőnek sem áll módjában minden emberrel nulláról indulva foglalkozni. Ezért ahhoz, hogy valaki egyáltalán kérdezni tudjon a szponzorától, a legalapvetőbb dolgokban illik előre tájékozódnia. Így célszerű feliratkozni a honlap ingyenes hírlevelére, hogy megkezdhesse a tanulást. Ha a hírlevelekben leírtakkal kapcsolatban kérdései vannak, a szerkesztőségtől választ kaphat rá.

Az oktató anyagok, állásfoglalások mellett olvashat az MLM építéstől teljesen független, érdekes híreket is. Legyen az tudomány, sport, humor. Nem szabad elfelejteni, a munka mellett mindenkinek szüksége van a kikapcsolódásra is. Ezért a honlap létrehozói gondoltak erre is, nézze meg. Végül azt tanácsoljuk, hogy a személyes napi kikapcsolódás mellett figyeljen  családjára is, ne hanyagolja el barátait sem! Ha jól csinálja, nem kevesebb, hanem több ideje lesz az álmai megvalósítására. Mindezen célok megvalósítása nem lehetetlen, ezért olvasson, tanuljon. Regisztráljon a tudásért és nézze meg alaposan a weblapot! A regisztrált olvasóink az újságcikkek teljes verzióját elolvashatják.

A cikk folytatódik, azonban ez a tartalom csak a bejelentkezett olvasóink részére elérhető!

Regisztráljon itt:

Ha már regisztrált, jelentkezzen be a cikkek olvasásához, köszönjük!



Apa-fia viccek

Lehet valaki megértő, bölcs és okos, de ha nem tud játszópajtása lenni gyermekének, a felnövő fiú menthetetlenül eltávolodik a papájától. Az igazi élethosszig tartó apa-fiú kapcsolat a humoron alapszik.

Férj viccek

A férfiak az önirónia mesterei. Nem véletlen, hogy a jól sikerült vállalati bulik irigyelt sztárjai az erősebb nem képviselői. Melyik az a férfi, aki ne álmodozott volna a hantaboy magatartásból adódó népszerűségről? Tény, hogy a házasságnak is jót tesz, ha a férj néhány bókon kívül is tud örömteli pillanatokat okozni szerelmének.

Állatviccek

Háziállataink viselkedése sokszor megnevettet. Hasunkat csapkodjuk a vicces természetfilmeken, mivel az állatok az emberi tulajdonságok legjobb megtestesítői. Az állatviccek évezredes hagyományokkal rendelkeznek.

Egyház-vallás viccek

A vallásos emberek savanyúak, a legtöbb citromba harapott. Vajon igaz ez az állítás? Koránt sem. Sok vicc érthetetlen minimális bibliaismeret nélkül, mégis könyvtárakat lehetne megtölteni a jobbnál jobb egyházi viccekkel. A szójátékok szellemessége a világi viccírókat is megihlette.


Vállalkozóknak

Oktató csomag

  • AJÁNDÉK!

    Hitelcsapdába esett emberek jogorvoslati lehetőségei 2013
  • 12 hónapos MLMadózás tagság
  • MLM ABC bevezető tankönyv
  • MLM adózás jogszabályi környezete 2012-2013
Kinyit / Összecsuk

Aktuális cikkek

Gyik

Itt olvashatóak az oldallal és a témával kapcsolatos leggyakoribb kérdések és az ezekre adott válaszok!

Hasznos linkek

Fontos jogszabályok

FIGYELMEZTETÉS!

A jogszabályok folyamatosan változnak, ezért bármilyen nem hivatalos állami oldalon eltárolt törvényszöveg hitelessége megkérdőjelezhető.

Kattintson ide:

és használja a 100%-ban megbízható forrást.


Fontos jogszabályok:


  • KATA és KIVA 2012. évi CXLVII. törvény a kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról
  • Art. 2003. évi . XCII. törvény
  • Áfa 2007. évi CXXVII. törvény
Kinyit / Összecsuk