MLM JOGI PÉLDA

"A törvény nem tudása nem mentesít. " Ugye nem felejtette el?




Kedves Olvasó!


Az Multi Level Marketing, más néven Network értékesítéssel kapcsolatban megalapozott félelmei lehetnek a kezdő hálózatépítőnek.


A legfontosabb tudnivaló két magyarországi jogszabályhoz kötődik. Az első a BTK 299/C §, amely a piramisjátékot fogalmazza meg, a másik pedig a 1997. évi CLV. törvény a fogyasztóvédelemről, amely a vásárlói csoportokról rendelkezik.


Piramisjáték szervezése


299/C. § Aki mások pénzének előre meghatározott formában történő és kockázati tényezőt is tartalmazó módon való összegyűjtésén és szétosztásán alapuló olyan játékot szervez, amelyben a láncszerűen bekapcsolódó résztvevők a láncban előttük álló résztvevők számára közvetlenül vagy a szervező útján pénzfizetést vagy más szolgáltatást teljesítenek, bűntettet követ el, és három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.


A bűncselekményt az 1996. évi LII. törvény 18. §-a iktatta a Btk. 299/C. §-ba 1996. augusztus hó 15. napjával.


Vásárlói csoportok


Ezt a fogyasztóvédelmi törvény szabályozza. A fogyasztói csoportok szervezése 2014 január 01-ig tiltva van. Nézzük meg, mit mond a törvény a fogyasztói csoport fogalmáról:


1997. évi CLV. törvény a fogyasztóvédelemről


2. § i) fogyasztói csoport: a szervezők - díjazás ellenében történő - közreműködésével a csoport tagjai pénzének összegyűjtésén alapuló minden olyan csoport, amelynek célja, hogy minden tagja az általa előre meghatározott dolog tulajdonjogát a tagok befizetéseiből, előre meghatározott időtartamon belül - véletlenszerű vagy többletfeltételek vállalásától függő kiválasztás útján - a csoport segítségével megszerezze,


A fentiek alapján egyértelmű, hogy az MLM rendszerek feltűnően hasonlítanak a fogyasztói csoportokra is, a jogban járatlan ember nem feltétlenül veszi észre a különbségeket. Igen nagy a veszélye annak, hogy saját akaratán kívül, de mégis bűncselekményt követ el.



Ezért felelősen gondolkodó ember nem léphet be semmilyen MLM hálózatba addig, amíg meg nem tanulja, hogyan kell kiszűrni a selejtet. Figyelem! Valós tény, hogy az internet hemzseg az átverésektől. Nem szabad jól megfogalmazott marketing szövegeknek felülni, mindenkinek kötelessége egyéni, felelős döntést hoznia. Ha ezt a figyelmeztetést figyelmen kívül hagyja, a pénzének elvesztésnél nagyságrendileg súlyosabb gondjai lesznek.


Lássuk milyen vádpontok alapján ítélhetik börtönbűntetésre az óvatlan hálózatépítőt.


Btk.318.§ szerint a csalás fogalma.


"Aki jogtalan haszonszerzés miatt mást tévedésbe ejt, vagy tévedésben tart, és ezzel kárt okoz, csalást követ el."
Btk.299/C.§ értelmezéséhez szükséges tudnivalók.


A pilótajátékként ismert, de gyakran önsegélyező körnek, alapítványi programok támogatásának, illeteve támogató, segítő, ajándékozó programnak feltüntetett tevékenységek közös jellemzője, hogy valós gazdasági események nem, vagy csak minimális mértékben történik. Minél később szakad meg a láncolat, annál nagyobb lesz azon résztvevők száma, akik nem jutnak sem a befizetett összeghez, sem az ígért további jövedelemhez. A bűncselekmény szempontjából nem annak van jelentősége, hogy a játékot piramis játéknak nevezik-e (jellemzően MLM-nek álcázzák), hanem annak, hogy a tényállásban leírt feltételek, működési szabályok, megvalósulnak-e vagy sem. A bűncselekmény elkövetési magatartása a játék szervezése. A szervező maga is részt vehet a játékban, de nem szükségszerű. Szervező az is, aki a játék folyamatában egy részcselekményt valósít meg. A bűncselekmény alanya bárki lehet, aki piramisjátékot szervez. Az is szervezőnek minősíthető, aki csak résztevékenységet valósított meg, ebből következik, hogy aki a játékba belép és bármilyen fórumon megkísérel újabb résztvevőket toborozni, az ezzel a bűncselekményt elkövette a cselekménye befejezetté vált. Annak, hogy valaki a játékot kezdettől építette, vagy "csak" folytatta a láncolatot nem a minősítés, hanem sokkal inkább a büntetés kiszabásának körében lehet és van jelentősége.



Valódi MLM-ek veszélyei


Nem árt tudni, milyen nehézségekkel kell szembenézniük az interneten keresztül értékesítő magánszemélyeknek. Az adóhatósági ellenőrzések különösen kedvezőtlenül érinthetik azokat, akik a korábbi években valamilyen MLM hálózat tagjai voltak. Kellemetlen meglepetések érhetik azokat, akik nem a jogszabályoknak megfelelően jártak el. Az adóhatóság ugyanis vizsgálja, hogy az adóalany hogyan alkalmazta az üzletszerűség fogalmát. Meghatározásakor a 2005. január 1-től 2011. december 31-ig hatályban lévő rendelkezéseket a 2008-2010-es adóévekre vonatkozó vizsgálatok során kiemelten ellenőrzi. A NAV napi gyakorlatában jól nyomon követhető, hogy legtöbbet a 2-3-4 évvel korábbi tevékenységeket vizsgálja. Ez több szempontból is logikus, hiszen az új törvényeket, még a különböző megyei adóhatóságok jogi osztályai is eltérően értelmezik. Így mire megszületnek a NAV központi jogegységi iránymutatásai az igazgatóságok részére, már sok esetben évek telnek el. Továbbá az is igaz, hogy a költségvetés a NAV részére minden évben meghatározza az elvárt bevétel nagyságát, ami fontos sarokszám az ország költségvetésében. Az önellenőrzési pótlék, késedelmi kamat, bírság, stb. pedig értelem szerűen magas, ha több évre visszamenőleg ellenőriznek. Tehát nem árt résen lenni, mert könnyen elúszhat az a vagyon, amit nem is a hálózatépítésből teremtettünk.


Ezért nem mindegy, hogy üzletszerűnek minősül-e az értékesítés, vagy sem, mert óriási a különbség a fizetendő adóteherben. Network értékesítés esetén nehéz nem üzletszerű tevékenységről beszélni, így minden esetben külön meg kell vizsgálni, hogy az adóalany mely években végezte a tevékenységét, a kapcsolódó jogszabályok hogyan változtak. Ezért nagyon hibás az a kialakult gyakorlat, amely szerint ezt az alapjaiban fontos kérdést, a hálózatépítők előadásaikban tudatosan átugorják. Sajnos sok MLM építő szándékosan tévedésbe ejti ezzel a gyanútlan "hálózatépítő jelöltet". Mivel tisztában van vele, hogy be sem lépne a jelölt, ha tudná, mekkora hálózatot kell építenie, mekkora forgalmat kell produkálnia ahhoz, hogy az adóterheket is figyelembe véve is megérje a kockázat az estleges bukásra is gondolva.



Tisztelt olvasó, ha nem szeretne ön is pórul járni, a leselkedő veszélyekkel kapcsolatban szeretne bővebben tájékozódni,  regisztráljon most.



Köszönjük feliratkozását és köszöntjük a tudatos hálózatépítők táborában.




Apa-fia viccek

Lehet valaki megértő, bölcs és okos, de ha nem tud játszópajtása lenni gyermekének, a felnövő fiú menthetetlenül eltávolodik a papájától. Az igazi élethosszig tartó apa-fiú kapcsolat a humoron alapszik.

Férj viccek

A férfiak az önirónia mesterei. Nem véletlen, hogy a jól sikerült vállalati bulik irigyelt sztárjai az erősebb nem képviselői. Melyik az a férfi, aki ne álmodozott volna a hantaboy magatartásból adódó népszerűségről? Tény, hogy a házasságnak is jót tesz, ha a férj néhány bókon kívül is tud örömteli pillanatokat okozni szerelmének.

Állatviccek

Háziállataink viselkedése sokszor megnevettet. Hasunkat csapkodjuk a vicces természetfilmeken, mivel az állatok az emberi tulajdonságok legjobb megtestesítői. Az állatviccek évezredes hagyományokkal rendelkeznek.

Egyház-vallás viccek

A vallásos emberek savanyúak, a legtöbb citromba harapott. Vajon igaz ez az állítás? Koránt sem. Sok vicc érthetetlen minimális bibliaismeret nélkül, mégis könyvtárakat lehetne megtölteni a jobbnál jobb egyházi viccekkel. A szójátékok szellemessége a világi viccírókat is megihlette.


Vállalkozóknak

Oktató csomag

  • AJÁNDÉK!

    Hitelcsapdába esett emberek jogorvoslati lehetőségei 2013
  • 12 hónapos MLMadózás tagság
  • MLM ABC bevezető tankönyv
  • MLM adózás jogszabályi környezete 2012-2013
Kinyit / Összecsuk

Aktuális cikkek

Gyik

Itt olvashatóak az oldallal és a témával kapcsolatos leggyakoribb kérdések és az ezekre adott válaszok!

Hasznos linkek

Fontos jogszabályok

FIGYELMEZTETÉS!

A jogszabályok folyamatosan változnak, ezért bármilyen nem hivatalos állami oldalon eltárolt törvényszöveg hitelessége megkérdőjelezhető.

Kattintson ide:

és használja a 100%-ban megbízható forrást.


Fontos jogszabályok:


  • KATA és KIVA 2012. évi CXLVII. törvény a kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról
  • Art. 2003. évi . XCII. törvény
  • Áfa 2007. évi CXXVII. törvény
Kinyit / Összecsuk